samochód elektryczny czy spalinowy

Samochód spalinowy czy z napędem elektrycznym

Jak będzie wyglądała rzeczywistość na rynku samochodowym po 2035 r.

Samochód elektryczny czy spalinowy? To pytanie z roku na rok zadaje sobie coraz większa rzesza kierowców. Czy za 12 lat nie kupimy już samochodu spalinowego? Co dalej z naszymi autami? Na ten moment nasuwa nam się wiele pytań, co dalej z naszymi czterema kółkami i jak dalej będzie wyglądała rzeczywistość po 2035 r. Przed naszymi oczami ukazuje się wizja, gdzie zostaną zlikwidowane stacje benzynowe. Jednak w praktyce decyzja o likwidacji aut z silnikiem spalinowym oznacza, że istniejące auta będą eksploatowane do ich technicznego zużycia.

Zmiana przepisów dotyczących pojazdów elektrycznych

W dniu 14 lutego, w Parlamencie Europejskim została przegłosowana ustawa dotycząca zakazu rejestracji nowego samochodu spalinowego na terenie Unii Europejskiej. Tak naprawdę parlament nie był jednogłośny w tej decyzji, ponieważ 340 europosłów było za, a 279 przeciw, a 21wstrzymało się. Decyzja zapadła, więc co to oznacza. Tak naprawdę używane auta spalinowe będą mogły być rejestrowane – głównym celem tej operacji jest, żeby w 2050 roku tych aut została znikoma ilość. Dodatkowym założeniem i celem pośrednim jest obniżenie emisji dwutlenku węgla o 55 procent do 2030 roku. Oznacza to, że sprzedawcy w salonach samochodowych będą mogli proponować jedynie auta elektryczne z bateriami (BEV) oraz zasilane ogniowymi bateriami paliwowymi.

Samochody elektryczne – założenia ustawy Parlamentu Europejskiego

Warto uporządkować sobie kilka ważnych celów z racji gruntownej metamorfozy rynku samochodowego w Europie:

  • zdecydowanie głównym założeniem jest, aby nowe samochody spalinowe nie były sprzedawane w UE po 12 kolejnych latach,
  • obserwacja różnic, pomiędzy deklarowanym, a realnym zużyciem paliwa oraz energii elektrycznej przez pojazdy do końca 2026 roku,
  • każdy producent samochodów ma otrzymać obowiązek zmniejszenia emisji spalin produkowanych pojazdów o 55 procent do roku 2030,
  • ustawa ma łagodne spojrzenie na mniejszych producentów będą oni mogli skorzystać z przepisów pośrednich do 2035 roku.

Nadchodzący system ma być dobrze monitorowany. Został on szczegółowo rozpisany na nadchodzące lata. Komisja Europejska ma od 2025 roku kolejno, co dwa lata publikować efekty ustawy i pokazać ewentualne rozbieżności pomiędzy teoretycznym a praktycznym zużyciem paliwa i energii elektrycznej przez samochody.

Zaplanowane jest utworzenie szeregu metod na ułatwienie tego procesu. Mają zostać zaproponowane nowe rozwiązania wspierające i zachęcające do produkcji samochodów bez emisyjnych. Kolejno komisja ma pracować nad programem panującym nad obliczaniem emisji CO2 w całym okresie życia samochodu.

W obecnych czasach rosną ceny aut a kupna nowego auta nie ułatwia nam inflacja. Jednak fani motoryzacji są zdania, że auta z napędem spalinowym, które będą zadbane nie stracą na wartości a wręcz przeciwnie będzie to bardzo luksusowy majątek. Tego zdania są również eksperci z rynku motoryzacyjnego – przewidują, że ceny aut spalinowych na pewno nie będą spadać.

samochód z napędem elektrycznym

Jaka będzie przyszłość pojazdów elektrycznych

Biorąc pod lupę elektryki, na których będzie się skupiać uwaga, wcale nie będą tanieć ze względu na koszty produkcji i ich eksploatacje. Kolejnym problemem, który uniemożliwi utrzymanie samochodu to koszty utrzymania takiego pojazdu – benzyna i prąd. Niestety samochody stają się coraz droższe ze względu na rosnące w ogromnym tempie ceny stóp metali stali, niklu, litu czy aluminium i towar ten może stać się wkrótce dobrem luksusowym. Warto również zaznaczyć, że ustawa ta ma na celu ograniczenie CO2 i jest to związane z kryzysem energetycznym, co przekłada się również na eksploatację samochodu elektrycznego.

Podsumowując ceny aut rosną w ogromnym tempie przewyższającym wysokość inflacji. Rozważając wiele kwestii warto mieć na uwadze, że ustawa może mieć wiele mankamentów i niekoniecznie plan będzie do końca zrealizowany nie stosując żadnych ustępstw. Niektóre państwa UE mają pomysł, aby ć pod uwagę rozwój paliw syntetycznych. Wiele państw jest przeciwnych tej decyzji i odwołuje się. Warto obserwować tą sprawę i przyglądać się zmianom w ustawie.

Facebook
Twitter
Email

Ącki Pomoc Drogowa Warszawa – Laweta Warszawa i okolice 24 h / 7