koszty posaidania oraz eksploatacji własnego samochodu

Koszty posiadania samochodu

Użytkownicy samochodów od zawsze starają się aby zaoszczędzić na kosztach związanych z posiadaniem samochodu. Kupowanie tańszego paliwa, jazda z ekonomiczną prędkością, ograniczanie jazdy na wysokich obrotach oto niektóre z nich. Istnieją jednak bardziej efektywne i lepsze sposoby na zmniejszenie wydatków związanych z posiadaniem i używaniem samochodu. Dzięki mądrym i sprytnym działaniom można zaoszczędzić dość duże kwoty.

Skuteczne obniżanie kosztów posiadania i eksploatacji samochodu

Nasza przygoda z samochodem zaczyna się w momencie zakupu. Wiadomo, są auta droższe i tańsze w eksploatacji. Jeżeli potrzebujemy auta wyłącznie do miasta, nie ma sensu kupować dużej limuzyny. Są także mniej i bardziej awaryjne. Pierwszą sprawa, którą należy przemyśleć przed podjęciem decyzji jest kwota jaka przeznaczymy na zakup auta. Trzeba pamiętać, że w przypadku zakupu nowego samochodu największym kosztem będzie jego utrata wartości w pierwszych latach. Mając powyższe na uwadze jeśli kupujesz nowy samochód wybieraj te marki, które szybko nie tracą na wartości.

Kolejne koszty oczywiście związane są z ewentualnymi naprawami. W tym przypadku dużo zależy od tego ile lat ma wybrany samochód, jaki ma przebieg, jakiej jest marki. Powszechnie wiadomo że lepiej zapobiegać niż leczyć. Należy dołożyć staranności w pilnowaniu terminów wymiany płynów eksploatacyjnych, filtrów czy poszczególnych podzespołów. Przeglądy kosztują co prawda, ale na pewno mniej niż np. zepsuty urlop związany z koniecznością wezwania pomocy drogowej i naprawy auta w trasie. Aby niepotrzebnie nie wydawać na mechanika oraz holowanie auta drobne prace możemy zrobić sami.

Zwykle w przypadku poważniejszych awarii będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy mechanika. Samodzielne podejmowanie prób naprawy poważnych usterek to bardzo zł pomysł. Wszak żaden z nas nie jest Alfą i Omegą. W takim przypadku dobrze mieć sprawdzonego fachowca.

Zmniejszenie kosztów tankowania paliwa

Przejdźmy teraz do kosztów związanych z paliwem.  W tym przypadku należy pamiętać o kilku prostych zasadach:

– dostosowanie stylu jazdy do takiego przy którym spalanie jest najniższe,

– unikanie wożenia zbędnego bagażu,

– minimalizacja oporu powietrza przez zdemontowanie bagażnika dachowego na czas kiedy nie jest potrzebny,

– używanie tempomatu w trasie (silnik pracuje mniej efektywnie jeśli nagle hamujemy lub przyśpieszamy),

– dobrze jest wypracować płynny styl jazdy ponieważ nagłe przyspieszanie i zwalnianie powoduje większe zużycie paliwa,

– dbanie o prawidłowe ciśnienie w oponach – zbyt niskie ciśnienie prowadzi do wyższego zużycia paliwa, ale także do szybszego zużywania się opon,

– unikanie jazdy na „łysych” oponach, oraz jazdy na zimowych oponach latem (wymiana opon w terminie pozwoli dłużej zachować ich stan techniczny),

– wyposażenie auta w opony o obniżonych oporach toczenia,

– unikanie łamania prawa i niepotrzebnego ryzyka ( mandaty również wliczają się w ogólne koszty posiadania samochodu J ), 

– obniżenie oporów toczenia poprzez lekkie podniesienie ciśnienia w oponach,

Pozostaje jeszcze kwestia ceny ubezpieczenia samochodu. Jeżeli oferta naszego ubezpieczyciela jest zbyt wysoka warto poszukać tańszych. W dobie Internetu bardzo szybko możemy sprawdzić konkurencję a różnice w cenach bywają bardzo duże.