Awaria samochodu na drodze
Wybieramy się w dłuższą trasę samochodem? Uszkodzenie pojazdu nigdy nie jest sytuacją do wcześniejszego przewidzenia. Jest nieprzyjemnym zdarzeniem losowym, którego każdy chciałby uniknąć. Oto kilka wskazówek jak dobrze się przygotować na wypadek awarii i chociaż w drobnym stopniu zminimalizować stres z tym związany.
Awaria samochodu na drodze może okazać się poważnym problemem, oraz skutecznie wydrenować nasze kieszenie. Jeśli problem dotyczy tylko przepalonej żarówki to najczęściej łatwo sobie z nim poradzić . Sytuacja prezentuje się już znacznie gorzej jeśli dojdzie do usterki silnika, sprzęgła lub hamulców. Warto przygotować się na takie problemy przed wyruszeniem w drogę. Awarii nie planujemy ani nie możemy jej przewidzieć. Najczęściej awarie zaskakują nas w najmniej odpowiednim momencie. Oczywiście posiadając odpowiednie ubezpieczenie czujemy się bardziej spokojni, gdyż zapewni nam ono pomoc w razie problemów.
Celem zmniejszenia prawdopodobieństwa, że coś nam się zepsuje kiedy będziemy w trasie warto regularnie serwisować samochód. Kolejną ważną sprawą jest regularna wymiana części na te zalecane przez producenta.
Poniżej przedstawimy najczęstsze awarie z jakimi prędzej czy później jest zmuszony się zmierzyć każdy kierowca.
Przebita opona
Opony samochodowe odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy pracując w trudnych warunkach. Uginają się, rozgrzewają i chłodzą, ścierają. Odpowiadają za przyczepność samochodu podczas normalnej jazdy oraz w czasie manewrów awaryjnych np. gwałtownego hamowania. Niestety bywa też tak, że mogą ulec przebiciu. To najczęstszy problem jaki spotyka kierowców na drodze. Dobrze jeśli na wyposażeniu samochodu znajduje się koło zapasowe lub dojazdowe, klucz do kół oraz lewarek. Przed dłuższą podróżą warto również upewnić się czy w zapasowym kole jest odpowiednie ciśnienie powietrza.
Awaria silnika
Powodów awarii silnika może być nieskończona ilość. Najczęściej spotykane powody to zerwanie paska rozrządu, awaria turbiny, zatarcie. Bardzo ważne jest dbanie o prawidłowy poziom oleju silnikowego, oraz jego wymienianie w odpowiednim czasie. Należy tez pamiętać o regularnych przeglądach i w razie konieczności wymianie zużytych elementów na nowe – najlepiej na te zalecane przez producenta. Większość z nas nie posiada specjalistycznej wiedzy niezbędnej do naprawy tego rodzaju awarii. Warto w takiej sytuacji posiadać przy sobie numer telefonu do sprawdzonej pomocy drogowej.
Awaria sprzęgła
Przy manualnej skrzyni biegów dobrze opanowana technika manewrowania sprzęgłem to podstawa. Awarie sprzęgła powstają najczęściej z powodu intensywnej i nieprawidłowej eksploatacji. Częste ruszanie, podjazdy pod górę, manewry na półsprzęgle , zbyt dynamiczna jazda, częsta jazda w korkach to powód do szybszego zużycia sprzęgła. Dlatego przed wyruszeniem w trasę warto przeprowadzić przegląd samochodu.
Awaria układu elektrycznego
Prawidłowo działający układ elektryczny jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Układ ten bierze bezpośredni udział w rozruchu silnika, zasila ogrzewanie, tempomat, wycieraczki, komputer, oświetlenie wewnętrzne oraz reflektory. Do awarii tego układu zalicza się miedzy innymi spięcie w instalacji, rozładowanie akumulatora, przepalenie bezpieczników czy zużycie przewodów. Ostatnio bardzo częstą przyczyną uszkodzenia okablowania jest nadgryzanie ich przez zwierzęta np. kuny. Bywa też tak że w pojeździe występują różnego rodzaju wady fabryczne, o których dowiadujemy się w czasie eksploatacji samochodu. To co możemy zrobić aby zmniejszyć ryzyko kłopotów z elektryką to prawidłowo zadbać o akumulator. Uszkodzenia przewodów z powodu ich ulokowania w mało dostępnych miejscach i trudno widocznych miejscach będą trudniejsze do wychwycenia. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie układu w serwisie.
Awaria hamulców
Zły montaż, nieprawidłowa eksploatacja oraz wady materiałowe to główne przyczyny powstawania uszkodzeń tarcz i klocków hamulcowych. Od sprawności układu hamulcowego zależy bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu na drodze. Dlatego właśnie szczególnie powinniśmy dbać o układ hamulcowy i przeprowadzać okresowe kontrole ich stanu. Jednym z sygnałów jakie mogą świadczyć o problemie z tarczami są wyczuwalne drgania kierownicy. Jeżeli zachodzi potrzeba wymiany tarcz hamulcowych to należy pamiętać że nie warto oszczędzać i montować tanich zamienników. Zaniedbania kierowcy w zakresie przeglądu układu hamulcowego mogą doprowadzić do tego, że będzie on jeździł z całkowicie zużytymi klockami bądź tarczami hamulcowymi. Jeżeli w samochodzie wystąpią objawy sugerujące problemy z którymś z elementów układu hamulcowego, warto udać się do serwisu na sprawdzenie . należy pamiętać że uszkodzenie jednego z elementów może doprowadzić do kolejnych usterek, zwiększając koszty i czas naprawy. Najważniejsze jest jednak życie i zdrowie zarówno nasze jak i pozostałych uczestników ruchu.
Ącki Pomoc Drogowa Warszawa – Awaria na drodze? Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu.