Wymiana oleju ącki pomoc drogowa warszawa

Wymiana oleju silnikowego

Stan silnika naszego samochodu w znacznej mierze zależy od tego czy dbamy o terminową wymianę oleju. Czy olej ten jest dobrej jakości i posiada specyfikę zalecaną przez producenta. Warto podkreślić, że płyn silnikowy to najważniejszy płyn eksploatacyjny, dzięki któremu układ smarowania może pracować we właściwy sposób. Dlatego chcąc aby silnik samochodu zachował swoją sprawność przez wiele lat trzeba o tym pamiętać.

Wiele podzespołów wchodzących w skład silnika pracuje z dużą prędkością. Ulega wówczas sporym obciążeniom. Olej silnikowy ma za zadanie zapewnienie odpowiedniego smarowania tej jednostki napędowej. Ponadto olej silnikowy redukuje tarcia pomiędzy pracującymi tłokami a cylindrami. Zmniejsza również opory pracy silnika wpływając na zużycie paliwa, chłodzi pracujące elementy, uszczelnia luzy pomiędzy pracującymi elementami, uszczelnia komory spalania, chroni przed korozją. Niedobór oleju mógłby spowodować uszkodzenie silnika w bardzo krótkim czasie od uruchomienia a w konsekwencji konieczność wezwania pomocy drogowej i holowania lawetą samochodu do najbliższego warsztatu.

Częstotliwość wymiany oleju

Aby silnik spełniał swoje zadanie, olej należy wymieniać z zalecaną częstotliwością. Częstotliwość ta ma wpływ na trwałość jednostki napędowej, poziom jej awaryjności, zużycie paliwa i trwałość osprzętu. Terminowa wymiana oleju pozwala zapobiegać osadzaniu się nagaru, szczególnie w silnikach benzynowych o małej pojemności. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu oleju silnikowego pozwala utrzymać maksymalną żywotność wielu elementów, na przykład turbiny czy łańcuchowego napędu rozrządu. Częstotliwość wymiany oleju podaje nam producent samochodu. Dokładne informacje  zawarte są w instrukcji obsługi pojazdu.

Obecnie produkowane samochody wymagają wymiany oleju silnikowego co około 20 – 30 tysięcy kilometrów. Auta ze starszych roczników w zależności od marki nawet co 10 tysięcy kilometrów.

Montowany w nowszych samochodach komputer pokładowy, ma za zadanie między innymi wskazać nam kiedy zbliża się termin wymiany oleju. Termin ten jest wskazywany biorąc pod uwagę czas i inne czynniki, które uwzględnił producent.

Jeżeli nasze autko nie jest wyposażone w komputer pokładowy należy pamiętać o terminach samemu. Wszystkie parametry są podane w instrukcji i dotyczą prawidłowo eksploatowanych i sprawnych pojazdów.  Termin ten może nieco się zmienić w zależności od stylu jazdy, rocznika samochodu, sposobu eksploatacji.

Czynniki zmniejszające żywotność oleju silnikowego

Tak jak wspomniałem wcześniej istnieją czynniki, przy wystąpieniu których powinniśmy częściej dokonywać wymiany oleju.  Czynniki takie jak instalacja LPG, jazda w korkach, zamontowana turbosprężarka, wysoki stopień zapylenia, podróżowanie w trudnych warunkach mają wpływ na to jak często będzie trzeba wymieniać olej. Wielu ekspertów wskazuje aby wymieniać olej raz do roku nawet jeśli rocznie pokonujemy mniej niż 10 tysięcy kilometrów.

Ącki Pomoc Drogowa Warszawa – Awaria na drodze? Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Dane kontaktowe

Pomoc Drogowa ĄCKI

Warszawa, Marki oraz okolice.

Copyright 2021 © ĄCKI POMOC DROGOWA | Wykonanie BEST ID