wysoka cena paliwa styczeń 2023

Styczeń 2023 zmiana VAT na paliwo

VAT na paliwo powraca do 23% od 1 stycznia 2023 r. Eksperci uspokajają i przewidują stabilne ceny paliw, przynajmniej w najbliższych tygodniach.

Czy już w styczniu 2023 czeka nas kolejny wzrost cen paliw?

Podatek VAT na paliwo wzrośnie z 8% do 23% od 1 stycznia 2023 roku. Siłą napędową powrotu do wyższych stawek VAT była Komisja Europejska. Jej zdaniem obniżona stawka VAT nie ma zastosowania do paliwa, ponieważ jest sprzeczna z prawem unijnym.
Zdaniem ekspertów rynku paliw poziom cen powinien pozostać stabilny w najbliższych tygodniach. Analitycy szacują, że średni poziom cen paliw na stacjach benzynowych nie wzrośnie ze względu na podwyżkę podatku od towarów i usług od nowego roku.
Wynika to z aktualnej sytuacji na rynku międzynarodowym i krajowym. W pierwszych trzech tygodniach grudnia ceny paliw na europejskich rynkach ARA (Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia) były najniższe od stycznia i lutego br.

Ceny paliw w 2023 roku. Zmiana nie powinna być nagła

Te zmiany mogłyby wskazywać, że przed nami skokowy wzrost cen paliw. Uwzględniając jednak zapewnienia składane przez rządzących, że zrobią wszystko, aby kierowcy nie odczuli wpływu 23 proc. podatku VAT, jest realna szansa na utrzymanie cen paliw na większości stacji na poziomie z końca roku” – możemy przeczytać w piątkowym raporcie BM Reflex.

W dalszej części zastrzegli jednak, że pewna część stacji benzynowych dokona zmian ceny. „Ale nie mówimy o wzroście odpowiadającym równowartości wyższego VAT-u„. Tutaj ceny detaliczne mogą wzrosnąć od 0,25 do 0,35 za litr, a w całym kraju w pierwszym tygodniu stycznia do średnio kilku groszy za litr.

Według specjalistów „trzeba być przygotowanym, że w nadchodzącym roku ceny paliw na stacjach będą pozostawały wysokie. Szanse na powrót do poziomu sprzed wojny w Ukrainie pozostają małe”.

Facebook
Twitter
Email

Ącki Pomoc Drogowa Warszawa Laweta Warszawa i okolice 24 h / 7