rosnące ceny paliw w Polsce

Rosnące ceny paliw w Polsce

Ekologia i drożejące ceny paliw są to dwie informacje, które notorycznie nie schodzą z nagłówków wszystkich mediów. Temat smogu jest obecnie … bardzo popularny. W dobie rosnących cen paliwa w okresie potrzeby rozważania zakupu pojazdu powinniśmy zadać sobie bardzo ważne pytanie. Z jakim napędem samochód powinniśmy wziąć pod uwagę?

Biorąc pod uwagę aktualny stan cen oleju napędowego przejeżdżając 100 km dieslem zapłacimy przeciętnie 57 zł. Dla porównania samochód elektryczny pokonując tę trasę wykorzysta 11 zł. Aktualnie jednak, ceny samochodów elektrycznych są dość wysokie i jest to rozwiązanie, na które nie każdy może sobie pozwolić. Rozważając pojazdy elektryczne i dokonując kalkulacji będziemy rozdarci pomiędzy ekonomiczną a ekologiczną jazdą. Pojazdy elektryczne są tańsze w codziennej eksploatacji. Jednakże ze względu na ceny początkowego zakupu, korzyść finansową z wyboru elektryka odczujemy dopiero po przejechaniu aż 100-200 tys. km.   

Alternatywne rozwiązania dla drożejącego oleju napędowego i benzyny

Dostępne dane wskazują, że w Europie następuje coraz wyższy wzrost procentowy aut z napędem hybrydowym i elektrycznym. Elektro mobilność jednak rozwija dopiero skrzydła. Olejem napędowym ewidentnie spada zainteresowanie. W momencie, gdy na rynku mamy bardzo drogie paliwo ta sytuacja może się utrzymać a nawet piąć w górę. Już w 2035 roku samochody elektryczne mają się stać jedynymi samochodami, jakie będzie proponował motoryzacyjny koncern europejski.

Z aktualnych prognoz wynika, że na jesieni prąd ma znacznie wzrosnąć co może wpłynąć na użytkowanie samochodów elektrycznych. Nadal jednak jest to bardziej opłacalne rozwiązanie niż tankowanie benzyną czy olejem napędowym. Aktualnie stacji szybkiego ładowania jest dostępnych dla użytkowników niestety jak na lekarstwo. Z tego powodu właściciele tych aut nie mogą beztrosko nie planując podróży wyjechać, aby mieć gdzie „zatankować” samochód.

Z aktualnej wiedzy wynika, że rząd niestety ucina dopłaty do samochodów elektrycznych. Przy założeniu rekordowych cen LPG około 4 zł za litr zostaje to nadal jedna z najbardziej opłacalnych instalacji. Dużym plusem jest to, że instalację można zamontować do auta dużo tańszego od samochodu elektrycznego.  W społeczeństwie utarło się stwierdzenie że „gaz” psuje silniki samochodów. Jest to jednak nieprawda. Jeśli instalacja zostanie podłączona prawidłowo, a później będzie odpowiednio eksploatowana, LPG w samochodzie to bardzo dobre rozwiązanie. 

Ekologiczne samochody w dużych miastach

Argumentem, który dodatkowo przemawia za zmianą samochodu jest tak zwana „zielona nalepka”. Pozwala ona na wjazd do stref tak zwanego czystego transportu w polskich miastach. Aktualnie żadne miasto nie wprowadziło takiej strefy, tak więc oznakowanie to zapewne wyprzedza fakty. Z podanych informacji wynika, że na naklejce nie będą widniały dane o normie emisji spalin euro. Ze względu na panujący chaos w przepisach i nieunormowanie wytycznych każda gmina ustali swoje normy. Dla porównania kierowca, który wjedzie na przykład do Warszawy nie wjedzie do Krakowa. Za brak aktualnego oznakowania kierowca otrzyma mandat wynoszący 500 zł.

Podsumowując wybierając napęd samochodowy należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Ekologia czy ekonomia? Niestety przy dynamicznych zmianach w otaczających nas realiach, niejasnych przepisach oraz dużej niewiadomej jeśli chodzi o koszty paliwa, energii, LPG wybór będzie dla każdego bardzo trudny.

samochody na prąd Warszawa
Facebook
Twitter
Email

Ącki Pomoc Drogowa Warszawa Laweta Warszawa i okolice 24 h / 7