przygotowanie auta na wakacje

Przygotowanie auta na wakacje

Wielu z nas udając się na wakacje wybiera samochód jako środek transportu. Biorąc pod uwagę dane z Instytutu Turystki jest to niespełna 49% Polaków. Dzięki podróży autem dostajemy poczucie wolności i możliwość niezależności. Nie decydując się na wybór wycieczki z biura podróży, a jadąc właśnie samochodem nie musimy dostosowywać się do planów dnia ani konkretnych godzin. Czujemy się niezależni, swoje wakacje możemy modyfikować i jesteśmy elastyczni czasowo.

Co sprawdzić przed podróżą

Pamiętajmy o skrupulatnym przygotowaniu samochodu do dalszej podróży. Da nam to bezpieczeństwo i unikniemy niemiłych niespodzianek tysiące kilometrów od domu. Biorąc pod uwagę wakacje autem, należy nie zapominać o własnym i naszych bliskich bezpieczeństwie. Najważniejszym aspektem jest więc zadbanie o stan techniczny pojazdu. Jeśli sami nie czujemy się na tyle kompetentni, przegląd pojazdu można zgłosić autoryzowanemu serwisowi. Przy tej czynności w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na płynach w samochodzie. Należy zwróci uwagę na olej – jeśli czas wymiany zbliża się, należy go wymienić przed podróżą. Następnie płyn chłodniczy powinien być w odpowiedni poziomie. Tego rodzaju płyn wymienia się co 2-10 lat w zależności od rodzaju.

Kolejno powinniśmy sprawdzić jeszcze płyn hamulcowy, płyn w układzie kierowniczym oraz filtry powietrza. Warto również zwrócić uwagę na akumulator i sprawdzić jego napięcie na klemach, aby uniknąć nieprzyjemności podczas podróży. Napięcie przed odpaleniem silnika nie powinno być niższe niż 12,4 V a po uruchomieniu wynosi 13,8 – 14,8V. Dzięki tej czynności będziemy mogli uniknąć odpalania auta przy pomocy kabli rozruchowych. Buster lub przewody rozruchowe to narzędzia, które warto mieć w schowku samochodowym.

Weryfikacja wizualna auta

Jednym z łatwiejszych elementów w samochodzie, które możemy sami sprawdzić to opony. Warto sprawdzić głębokość bieżnika. Należy sprawdzić czy mieści się on w wyznaczonych normach.  Zobaczmy czy opony nie zużywają się bardziej z jednej strony i czy w żadnym miejscu nie ząbkują. Kolejno zwróćmy uwagę na światła i żarówki. Wycieraczki powinny przylegać do całej szyby, nie zostawiać smóg i równomiernie pracować na całej powierzchni. Powinniśmy obejrzeć samochód dookoła i sprawdzić czy wszystko działa jak należy. Dla naszego i innych użytkowników ruchu bezpieczeństwa należy sprawdzić po prostu wszystko w pojeździe.

Ubezpieczenie OC i AC

Wybierając się na wakacyjną podróż za kółkiem zwróćmy uwagę na ubezpieczenie samochodu. Odpowiednia ochrona zapwni spokój nam oraz naszym bliskim co wpłynie na nasze dobre samopoczucie podróżując. We wcześniejszych artykułach wspominaliśmy już nt. różnic przy doborze wariantu ubezpieczeniowego. Sprawdźmy czy nasze ubezpieczenie a jeśli tak to w jakim stopniu pomoże nam w przypadku awarii lub kolizji pojazdu. Bezpłatna pomoc drogowa, zapewnienie noclegu, pomoc prawna to niektóre z dodatkowych korzyści posiadania dodatkowych pakietów.    

Jadąc na wakacje, zabierając bagaże i wszystkie inne potrzebne rzeczy należy pamiętać, że waga samochodu się zwiększa. Co za tym idzie droga hamowania jest inna oraz poziom manewrowania maleje. Dlatego lepiej jechać spokojnie i wolniej, ale bezpiecznie do wyznaczonego celu. Przed daleką podróżą upewnijmy się czy na wyposażeniu auta znajduje się gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa oraz apteczka pierwszej pomocy. Ten zestaw w razie niespodziewanej kolizji będzie niezbędny. Prowadząc pojazd weźmy pod uwagę wszystkie wymienione wyżej wskazówki. Wpłyną one korzystnie na nasze poczucie komfortu oraz przyczynią się do udanego wypoczynku.

Facebook
Twitter
Email

Ącki Pomoc Drogowa Warszawa – Laweta Warszawa i okolice 24 h / 7