prawidłowa eksploatacja samochodów

Prawidłowa eksploatacja samochodu

Jak prawidłowo dbać o samochód?

Każdy z nas kupując pojazd, chciałby cieszyć się nim jak najdłużej, bez awarii, problemów i jakichkolwiek wkładów finansowych. Zatankować paliwo, płyn do spryskiwaczy, wypucować „ukochane maleństwo” 🙂 i zaznawać rozkoszy z bezstresowej jazdy. Sposób eksploatacji samochodu decyduje o tym jak szybko będzie ulegał zużyciu i zniszczeniu. Chcąc uniknąć niechcianych awarii, wizyty w warsztacie i holowania lawetą należy zwrócić uwagę te nawyki, które maja znaczący, negatywny wpływ na stan używanego przez nas pojazdu.

Kontrolki deski rozdzielczej

kontrolki deski w samochodzie

O wielu problemach i awariach pojazdu informują nas kontrolki znajdujące się na desce rozdzielczej.

Zielone to kontrolki informacyjne, które sygnalizują o włączonych światłach, kierunkowskazach itp.

Żółte lampki oznaczają już bardziej konkretne problemy. Informacja może dotyczyć niskiego poziomu oleju silnikowego czy rezerwie paliwa. Szczególną uwagę należy zwracać na żółtą kontrolkę silnika, informuje ona o niewłaściwym działaniu tego układu.

Czerwone kontrolki sygnalizują o poważnych problemach. Informacja może dotyczyć spadku ciśnienia oleju w silniku, czy zbyt wysokiej temperatury cieczy chłodzącej.

Diagnostyka zawieszenia

Znaczny wpływ zarówno na komfort jazdy jak i na poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z pojazdu odgrywa stopień zużycia zawieszenia. Zwiększone drgania i duże siły mają negatywny wpływ na konstrukcję samochodu poprzez wybijanie mocowania wahaczy oraz amortyzatorów. Może to w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia podzespołów pojazdu, jak i przyspieszyć pojawienie się korozji.

Styl prowadzenia samochodu

Do szybszego zużycia elementów eksploatacyjnych, takich jak układ hamulcowy, zawieszenie czy sprzęgło  w znacznej mierze przyczynić się może brawurowa jazda, ignorowanie nierówności, ostre hamowanie. Jazda niedostosowana do warunków na drodze, umiejętności kierowcy i możliwości samochodu, może skończyć się poważnymi uszkodzeniami poszczególnych podzespołów, kolizją lub wypadkiem. W zbliżającym się okresie zimowym to właśnie niewłaściwe operowanie biegami, hamulcem, gazem jest najczęstszą przyczyną konieczności wezwania pomocy drogowej.  

Duży wpływ na przyspieszenie procesu korozji ma sól, wysypywana na drogi w zimowych miesiącach. Dlatego warto korzystać z myjni szczególnie w tym okresie. Aby samochód służył nam jak najdłużej warto eksploatować go rozsądnie i z dbałością. Styl jazdy, dbanie o szczegóły, reagowanie na drobne usterki i regularne mycie pojazdu to ważne elementy które maja znaczący wpływ na stan naszego samochodu.

Ącki Pomoc Drogowa Warszawa – Według naszych klientów najlepsza laweta w Warszawie