Pierwsza pomoc – wypadek drogowy
Więcej wypadków drogowych w Polsce
Liczba pojazdów poruszających się po naszych drogach z roku na rok rośnie lawinowo. Coraz częściej jesteśmy świadkami kolizji, wypadku lub co gorsze jego samego uczestnikami. Na Polskich drogach rocznie dochodzi do 50 tys. wypadków, w wyniku których ginie 5 tys. osób a 60 tys. odnosi mniejsze lub większe obrażenia. Statystycznie codziennie w wypadku śmierć ponosi 13 osób na 130 wypadków.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
W sytuacji, gdy zdarzyło Ci się być świadkiem wypadku drogowego, warto pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie pozostałych uczestników ruchu drogowego, ale przede wszystkim o swoim. Należy zachować zimną krew i pamiętać o podstawowych zasadach niezbędnych do prawidłowego zachowania się podczas udzielania pomocy i oznakowania miejsca wypadku, nie narażając swojego życia. Jeśli sami przez nieuwagę, w trakcie niesienia pomocy ulegniemy wypadkowi, wówczas nikomu nie pomożemy a jedynie spotęgujemy skalę zdarzenia. Warto pamiętać o kilku, podstawowych zasadach:
– auto zatrzymujemy przed lub za miejscem wypadku w zależności od sytuacji. Jeśli na miejscu zdarzenia są już inne osoby poproś o pomoc przy zabezpieczaniu wypadku,
– włącz światła awaryjne,
– załóż kamizelkę odblaskową,
– ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości od 30-100m od miejsca wypadku, jeśli wypadek jest w miejscu słabo oświetlonym, na zakręcie lub wzniesieniu, trójkąt należy ustawić przed zakrętem lub wzniesieniem. Dobrze oznakowanie miejsca wypadku to podstawa bezpieczeństwa,
– dopiero wówczas kiedy masz pewność, że nic Ci nie zagraża, weź apteczkę i gaśnicę, podejdź do rozbitego auta.
Zapewnij szybki przyjazd pomocy
Po dotarciu do miejsca wypadku wyjmij kluczyki ze stacyjki i zaciągnij hamulec ręczny. Zorientuj się czy osoby przebywające w aucie są przytomne, czy jest z nimi kontakt, sprawdź puls, oddech itp. Jeśli uznasz ryzyko pożaru, eksplozji lub stoczenia się auta ze wzgórza, należy wyciągnąć poszkodowanych z pojazdu i przenieść w bezpieczne miejsce. Jeśli natomiast nie ma wyżej wymienionego ryzyka, poszkodowanym należy udzielić pomocy w samochodzie.
Jeśli sytuacja na to pozwala wymontuj z pojazdu akumulator. W przypadku wycieku płynów łatwopalnych może być on przyczyną zwarcia instalacji elektrycznej a w konsekwencji pożaru.
Warto pamiętać, że osoby, które nie były przypięte pasami bezpieczeństwa w wyniku uderzenia mogli zostać wyrzuceni z samochodu na większą odległość. Zawiadom pogotowie ratunkowe pod numerem telefonu 112 lub 999. Dyspozytor na podstawie przekazanych informacji od Ciebie zawiadomi odpowiedni służby.
Pierwsza pomoc osób poszkodowanych
W oczekiwaniu na przyjazd pogotowia , podejmij czynności ratujące życie. Jeśli byłeś świadkiem zdarzenia, obowiązkiem Twoim jest udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym i odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Twoja pomoc może uratować komuś życie.
Jak sprawdzić stan poszkodowanych? W pierwszej kolejności zadajemy głośne, stanowcze pytania. Czy nas słyszy? Czy wie co się stało. Jeśli uzyskamy odpowiedź to potwierdzamy, że osoba jest przytomna i możemy ograniczyć swoje czynności do opatrzenia ran i kontroli stanu do chwili przyjazdu pogotowia. Jeśli nie odpowiada przyjmujemy, że jest ofiarą nieprzytomną. Przystępujemy do oceny oddechu:
– zbliżamy ucho do nosa i ust poszkodowanego,
– obserwujemy obecność ruchu klatki piersiowej.
Jeśli stwierdziliśmy oddech układamy poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. W przypadku zaniku oddychania przystępujemy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Bardzo ważne. Po zakończeniu akcji ratunkowej, kiedy poziom adrenaliny opadnie, odpocznij, ochłoń, nie wsiadaj od razu do samochodu za kierownicę.
Dane niezbędne do wezwania pomocy
Dzwoniąc pod numer alarmowy musisz przekazać dyspozytorowi jak najwięcej informacji, najważniejsze z nich to:
– miejsce i rodzaj wypadku,
– liczba osób poszkodowanych,
– stan poszkodowanych,
– informacje o udzielonej dotychczas pomocy,
– dodatkowo zagrożenia jak pożar, linię wysokiego napięcia, zakleszczenie ofiar, możliwość stoczenia się pojazdu itp.,
– ważne też są nasze dane oraz numer telefonu,
Zawsze staraj się precyzyjnie odpowiadać na zadane pytania dyspozytora, poczekaj aż potwierdzi on przyjęcie zgłoszenia i się rozłączy.
Ącki Pomoc Drogowa Warszawa – Holowanie pojazdów w Warszawie i okolicach 24 h / 7