wyposażenie samochodu pomoc drogowa

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w innych krajach

Gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów u naszych sąsiadów?

Wielkimi krokami zbliża się jakże wyczekiwany przez wszystkich sezon urlopowy. Zapewne w obecnym roku, przez na obawy zakażenia wirusem COVID-19 większość Polaków zdecyduje się spędzić wakacje w kraju. Niektórzy jednak, kuszeni atrakcyjnymi ceno pięknymi plażami, widokami, czy wysokiej klasy hotelami podejmą decyzję o wyjeździe zagranicznym. Przepisy ruchu drogowego w krajach ościennych są do siebie zbliżone, ale z pewnymi różnicami. Różnice dotyczą obowiązkowego wyposażenia samochodów. Ponieważ w okresie letnim i zimowym często jeździmy do tych krajów warto się zapoznać z panującymi przepisami ruchu drogowego. Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym  jeżeli nasz pojazd wyposażony jest zgodnie z polskim prawem to policja w danym kraju nie powinna nas karać mandatem. No właśnie. Słowo klucz nie powinna.

Zacznijmy od tego jak jest u nas. Zgodnie z polskimi przepisami o ruchu drogowym, każdy pojazd zarejestrowany na terenie Polski powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy  posiadający homologację oraz gaśnicę. Gaśnica nie powinna mieć mniejszej wagi środka gaśniczego niż 1 kg. Jak dotąd przepisy nie wymagają od polskich kierowców posiadania w samochodzie kamizelki odblaskowej czy apteczki. Kierowca nie jest zobowiązany do ciągłego przemieszczania się z kołem zapasowym czy podnośnikiem. Posiada swego rodzaju wybór a w przypadku awarii może nie dokonywać samemu nawet drobnych napraw a skorzystać z usługi pomocy drogowej. W czasie zimy zarówno opony zimowe jak i zestaw łańcuchów nie stanowią obowiązkowego wyposażenia.

Wyposażenie pojazdu na terenie Niemiec

Na terenie Niemiec  w kwestii obowiązkowego wyposażenia samochodu  wymogi są zbliżone do polskiego prawa. W samochodzie powinien się znajdować trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Ogumienie zimowe nie jest wymagane przepisami, ale na podstawie innych przepisów policja może nałożyć mandat, jeśli poruszamy się w okresie zimowym autem bez opon zimowych. Niemieckie prawo zaleca stosowanie kamizelek odblaskowych po wyjściu z auta na poboczu drogi. Dla kierowców zawodowych kamizelki i przenośne lampy koloru żółtego  są obowiązkowe, oraz należą do obowiązkowego wyposażenia pojazdów masie całkowitej powyżej 3,5 t. Na wyposażeniu powinna znaleźć się również apteczka z gumowymi rękawiczkami.

Wyposażenie pojazdu na terenie Słowacji

Rygorystyczne przepisy dotyczące wyposażenia samochodów obowiązują na terenie Słowacji. W okresie zimowym tj. od 15 listopada do 15 marca opony zimowe są bezwzględnie obowiązkowe dla wszystkich pojazdów. Przez cały rok w pojeździe musi znajdować się apteczka, trójkąt ostrzegawczy,  komplet zapasowych bezpieczników i żarówek, oraz kamizelka odblaskowa. Wymagany jest również podnośnik oraz linka holownicza.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na terenie Czech

W Czechach w okresie od 1 listopada do 31 marca obowiązują opony zimowe. Obowiązkowo w wyposażeniu musi się znaleźć trójkąt ostrzegawczy, apteczka, komplet żarówek. Kamizelkę musi posiadać nie tylko kierowca, ale nawet każdy  z pasażerów! Obowiązkowa jest również winieta. Jedną część winiety przyklejamy na szybie, a drugą, na której wypisany jest numer rejestracyjny samochodu należy zachować do kontroli.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na terenie Francji

Francja to zabytkowe miasta i piękne, nadmorskie miejscowości. Nie tylko latem, ale również zimą dużo osób wybiera się tam, żeby skorzystać z przygotowanych stoków narciarskich.  Wjazd na teren Francji możliwy jest na podstawie dowodu lub paszportu, które muszą być ważne jeszcze przynajmniej przez 3 miesiące od dnia planowanego wyjazdu. Akceptowane jest polskie prawo jazdy. We Francji nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych, z wyjątkiem dróg lokalnych oznaczonych znakami Pneus neige.  Łańcuchy na koła należy zakładać tam gdzie nakazują to znaki drogowe. Drogi są w bardzo dobrym stanie, ale wiele z nich jest płatnych (wszystkie autostrady oraz niektóre przejazdy przez tunele, wiadukty i mosty). We Francji kary za przekroczenie prędkości są wysokie. Przekroczenie prędkości o 25 i więcej km/h grozi mandatem a nawet utratą prawa jazdy. Każdy pasażer musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, w nocy i przy złych warunkach należy mieć włączone światła mijania. Na wyposażeniu auta  powinny się znaleźć się kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek i zabezpieczenie antywłamaniowe. Surowo zabronione jest używanie telefonu podczas jazdy, nawet samo trzymanie go w ręce może nas kosztować 135 euro kary. Zabronione jest także korzystanie z zestawów słuchawkowych i słuchawek bluetooth.

Wyposażenie aut na terenie Austrii

Austria także należy do krajów uznających konwencje wiedeńską. Jest to kraj tranzytowy w drodze do Włoch i Francji, dla wielu też jest celem narciarskich wypraw. W Austrii nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych. Jeśli natomiast wystąpią trudne warunki pogodowe np. : śnieżyce, mróz, śnieg i lód na drogach to w przedziale od 1 listopada do 15 kwietnia – opony zimowe trzeba mieć. Głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż cztery milimetry. Prócz opon zimowych można również używać opon całorocznych, oznaczonych symbolem M+S. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii także jest obszerniejsze, niż w Polsce. W praktyce trzeba mieć ze sobą gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, kamizelkę odblaskową dla kierowcy i pasażera. Należy jeszcze pamiętać o obowiązkowej winiecie naklejonej na przedniej szybie.

Wyposażenie aut na terenie Włoch

Włochy to piękny, malowniczy i pełen zabytków kraj leżący na południowym krańcu Europy, będący częstym celem wycieczek. Do wjazdu na terytorium Włoch uprawnia posiadanie dowodu osobistego ważnego, co najmniej 6 miesięcy lub paszportu ważnego minimum 3 miesiące. Zimą najczęściej odwiedzamy południowy Tyrol, a tam w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia  wymagane są opony zimowe. Tu również wskazane jest posiadanie łańcuchów na koła. Konieczność jazdy na oponach zimowych zależy od poszczególnych prowincji. Są takie w których obowiązuje jazda na oponach zimowych i są takie, w których opony zimowe nie są konieczne. W skład obowiązkowego wyposażenia wchodzą  kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy.

Dane kontaktowe

Pomoc Drogowa ĄCKI

Warszawa, Marki oraz okolice.

Copyright 2021 © ĄCKI POMOC DROGOWA | Wykonanie BEST ID