polisa ubezpieczenie oc samochodu

O czy należy pamiętać ubezpieczając samochód

Ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, nawet wtedy, gdy auto jest nieużywane. Dodatkowo natomiast można wykupić polisę Autocasco, która w zależności od wybranej oferty daje szerszy zakres ochrony np. pokrycie kosztów szkody, powstałej w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, pomoc drogową czy holowanie samochodu do warsztatu itp. Najtańsza polisa nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Wybierając polisę warto wziąć pod uwagę nasze oczekiwania, sposób oraz intensywność użytkowania samochodu.

Do wyboru odpowiedniego pakietu ubezpieczenia, warto podejść z rozwagą, by zapobiec błędom. Jeśli stoisz przed wyborem polisy, zwróć uwagę na kilka ważnych punktów.

Podejmowanie decyzji o ubezpieczeniu w ostatniej chwili

Niestety bardzo często zdarza się, że o ubezpieczeniu OC przypominamy sobie na kilka dni przed datą końca ważności aktualnego ubezpieczenia. Ciekawą opcją jest, jeśli mamy automatyczne przedłużenie umowy – wtedy nie musimy o tym pamiętać. Jeśli natomiast umowa kończy się w określonym czasie, warto już wcześniej wybrać polisę odpowiednią dla naszych oczekiwań. Już nawet jeden dzień bez ważnego OC może skutkować kwotą dotkliwą dla nas karą.

  • kara za brak OC do 3 dni wynosi 1200 zł
  • brak OC 3 do 14 dni 3010 zł
  • najbardziej dotkliwe finansowo będzie przekroczenie powyżej 14 dni i skutkować będzie karą aż 6020 zł

Porównaj różne oferty ubezpieczycieli

Przed wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego warto zapoznać się z ofertami różnych firm i agencji. W Internecie jest dużo porównywarek, dzięki którym możemy poznać polisy różnych towarzystw ubezpieczeniowych, porównać ceny oraz zakres ich usług. Warto też zapoznać się z opinią klientów danej firmy ubezpieczeniowej.

Dobierz zakres ochrony ubezpieczeniowej do swoich potrzeb

Kierowca bardzo rzadko decyduje się na ubezpieczenie AC mini, jest to niewymagane ustawowo ubezpieczenie auta. Podstawowa forma autocasco obejmuje sytuacje nadzwyczajne np. zniszczenie pojazdu przez grad czy konar drzewa. Tymczasem może nie obejmować naprawy pojazdu na skutek kolizji drogowej.

Zawsze dokładnie czytaj warunki umowy ubezpieczenia

Każda umowa zajmuje kilka lub kilkanaście stron napisanych drobnym urzędowym językiem, i nie zawsze mamy ochotę to czytać, ale niestety warto poświęcić chwilę i dokładnie prześwietlić warunki umowy przed jej podpisaniem. Pobieżne czytanie może mieć dla nas konsumentów przykre konsekwencje np. gdy ubezpieczyciel odmówi nam prawa wypłacenia odszkodowania. Jeśli natomiast dany punkt czy podpunkt jest dla nas nie do końca zrozumiały, możemy poprosić agenta o wyjaśnienie. Przy podpisywaniu wszelkiego rodzaju umów pośpiech jest najgorszym doradcą.

Przystępując do podpisania umowy z TU musimy przekazać rzetelne informacje o osobie, która ubezpiecza samochód i która będzie korzystać z tego samochodu. Nie wolno zatajać informacji dotyczącej np. tego, że kierowca jest świeżo upieczonym posiadaczem prawa jazdy, lub tego, że autem będzie poruszać się  dwóch właścicieli. W takim przypadku, gdy dojdzie do kolizji, ubezpieczyciel może potraktować to jako naruszenie warunków umowy.

Ącki Pomoc Drogowa Warszawa – Holowanie pojazdów w Warszawie i okolicach 24 h / 7