znany w taryfikatorze mandatów karnych za wykroczenia drogowe

Nowy taryfikator mandatów karnych

Kierowcy po raz pierwszy w 1998 roku zostali obciążeni nowymi zasadami w prawie ruchu drogowego. Po upływie ponad 20 lat i „lekkich” zmian w kodeksie drogowym Polska w końcu znowelizowała go na miarę kar, które obowiązują w innych krajach. Nowelizacja taryfikatora mandatów za wykroczenia drogowe obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.

Tak naprawdę ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 30 grudnia 2021 roku, więc już 1 stycznia kierowcy nie przestrzegający zasad ruchu drogowego odczuli nowe przepisy na własnej skórze. Na ten moment mandaty mogą być nawet 10-krotnie większe. Wprowadzono również pojęcie recydywy mandatowej.

Zmiany kar za wykroczenia drogowe

W pierwszej kolejności pod lupę należy wziąć punkty karne. Po zmianach będą one anulowane po 2 latach, a ich wykasowanie jest liczone od dnia zapłacenia grzywny. Następnie na raz policjant podczas zatrzymania będzie mógł obciążyć kierowcę jednorazowo aż 15 punktami. Dodatkowo zmienia się taryfikator punktów: 12 wykroczeń będzie obciążone 15 punktami a jeden występek 13 punktami. Przykładowo 15 punktów karnych grozi nam za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych oraz bezpośrednio między nimi. Przy tym wykroczeniu jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami srogiej kary. Niejednokrotnie, jako pomoc drogowa, byliśmy świadkami bardzo niebezpiecznych manewrów, wykonywanych przez nieodpowiedzialnych kierowców, właśnie w okolicach przejścia.

15 punktów grozi również kierowcy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym i kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz/ lub środka odurzającego. Kolejno 13 punktów karnych otrzymamy za naruszenie zakazu zawracania na autostradzie i drodze ekspresowej, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku i przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h. Następnie przykładowo 8 punktów karnych otrzymamy za nieustąpienie przejazdu rowerzystom, naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach oraz nieustąpienie pierwszemu podczas cofania.

Niestety, jest to niewielki urywek zmian w punktach karnych. Całe zestawienie przewidzianych kar jest dostępne na stronie internetowej sejmu.  Taryfikator jest bezlitosny i jako kierowcy możemy to bardzo dotkliwie odczuć. Po zmianie taryfikatora bardziej niż dotychczas będą odczuwane kary finansowe . Teraz kierowca w Polsce może zapłacić nawet kilka tysięcy złotych mandatu. Przykładowo za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych minimalną karą będzie 1500 zł grzywny. Kolejno za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/ h skutkuje 800 zł mandatu, a przekroczenie prędkości o o 71 km/h 2500 zł.

Recydywa wykroczeń drogowych

Wracając do pojęcia recydywy tutaj mamy zaostrzone przepisy. Kierowca, który zostanie ukarany w ciągu dwóch lat za to samo wykroczenie może dostać nawet podwójną stawkę kary. Przepis ten ma na uwadze głównie jazdę pod wpływem alkoholu, przekroczenie prędkości o 30 km/h czy spowodowanie kolizji. Kwoty mandatów dla tzw. recydywistów będą oscylować między kwotami 1600 zł a 5000 zł.

Wyjeżdżając na drogę należy zawsze zachowywać szczególną ostrożność i wykazywać się wyobraźnią. Starajmy się jechać powoli i bezpiecznie do celu by uniknąć nieprzyjemności. Musimy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie zmiany zostały prowadzone wraz z rokiem 2022. Część rozporządzeń wejdzie w życie 17 września 2022 roku. Przykładowo przepis, który wejdzie w życie w drugiej połowie września jest maksymalna liczba punktów dla „świeżych” kierowców, która wynosi łącznie 20 punktów za przewinienia, a dla „starych” kierowców nadal wynosić będzie 24 punkty. Recydywa również będzie obowiązywała po 17 września.

Podsumowując nowy taryfikator może dać „po kieszeniach ” zmechanizowanym. Jadąc samochodem priorytetem jest zachowanie bezpieczeństwa dla nas i osób biorącym czynny udział w ruchu drogowym. Nie jesteśmy sami. Swoimi nieodpowiedzialnymi czynami możemy narazić życie swoje, pasażerów i osób postronnych.

Facebook
Twitter
Email

Ącki Pomoc Drogowa Warszawa – Laweta Warszawa i okolice 24 h / 7

Dane kontaktowe

Pomoc Drogowa ĄCKI

Warszawa, Marki oraz okolice.

Copyright 2022 © ĄCKI POMOC DROGOWA | Wykonanie BEST ID