bezpieczny weekend majowy

Bezpieczny weekend majowy

Zbliżają się coraz cieplejsze dni, co sprzyja częstszym wyjazdom oraz chętniej podróżujemy. Jednak zanim wyruszamy w drogę warto przypomnieć sobie nowe prawo w Ruchu Drogowym oraz zrobić przegląd techniczny naszego auta. Licząc się z tym, że jest to zapewne pierwsza wyprawa po zimie warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry naszego auta, ale i również większa diagnostyka jest również wskazana. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu auta jesteśmy w stanie sprawić, aby nic nie zepsuło wyjazdu majówkowego.

Na co warto zwrócić uwagę przygotowując auto na "BEZPIECZNĄ MAJÓWKĘ"

Wybierając się w podróż warto uaktualnić swoją wiedzę odnośnie nowych przepisów w Ruchu Drogowym. Po nowelizacji przepisów zostało zwiększone kwoty mandatów oraz zostały zaostrzone kary za największe przestępstwa. Najwięcej punktów karnych po aż piętnaście możemy dostać za:

  • nieustąpienie pierwszeństwa na pasach;
  • niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę;
  • spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym;
  • prowadzenie auta pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środka o podobnym działaniu;
  • wyprzedzanie na przejeździe rowerowym lub tuż przed nim;
  • przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym lub poza nim;

Taryfikator mandatów również przeszedł gruntowne zwyżki, np. przekroczenie prędkości o 10 km/h – 50 zł, ale gdy przyciśniemy pedał gazu o więcej 71 km/h to mandat będzie wynosił aż 2500 zł i 15 punktów karnych. Warto również pamiętać, że ponowne przyłapanie na tym samym wykroczeniu powoduje, że mandat się podwaja. Aż 500 zł obowiązuje mandat za korzystanie z telefonu, który wymaga trzymania słuchawki w ręce. Kluczowym zadaniem tego mandatu jest eliminacja używania telefonu podczas jazdy, aby nie rozpraszać kierującego podczas jazdy.

Wyjazd na majówkę

Wyjeżdżając na majówkę warto sprawdzić nasz stan techniczny auta.  Warto zwrócic uwagę, że to będzie zapewne pierwsza większa podróż po zimie.

Więc ważnym momentem tu jest zmiana opon na letnie, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Zimowe opony szybko się nagrzewają na nagrzanym asfalcie – co w konsekwencji wydłuża drogę hamowania oraz auta spala więcej paliwa. Należy uregulować odpowiednio ciśnienie w oponach oraz stan zawieszenia, który po zimie może być w różnym stanie.

Pamiętajmy, że podczas podróży trzeba posiadać odpowiednie dokumenty. Obowiązkowe i bardzo ważne jest ubezpieczenie OC a autocasco nie jest obowiązkowe jednak warto wziąć je pod uwagę, jeśli chcemy mieć dodatkową ochronę w przypadku sytuacji awaryjnych.

Bezpieczna majówka - kontrola pojazdu

Przed wyjazdem należy zwrócić uwagę na światła. Tu trzeba spojrzeć przede wszystkim czy żarówki nie są spalone. Aby zabrać o dobrą widoczność na drodze i nic nas nie zaskoczyło sprawdźmy stan wycieraczek samochodowych – jeśli nie były wymieniane trzeba to zrobić, co najmniej dwa razy do roku inaczej nie będą odpowiednio zbierały wody z szyby. Sprawdźmy również poziom płynu do spryskiwaczy. Dzięki odpowiedniej widoczności mamy zapewnioną bezpieczną jazdę.

Zajmując się tematem płynów w aucie nie należy zapominać o kontroli i ewentualnym uzupełnieniu płynu chłodniczego. Jest on na tyle ważny, że przy jego braku przy temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza może dojść do zatarcia chłodnicy, więc musi ona jak najlepiej krążyć po chłodnicy. Weryfikując płyny samochodowe warto sprawdzić poziom oleju ewentualnie go dolać lub wymienić oraz zorientować się, kiedy były wymieniane filtry, które należy w razie potrzeby wymienić. Filtry, które warto sprawdzić to również filtr paliwa i go też wymienić w razie potrzeby.

Sprawdzenie wyposażenia samochodu

Naszym kołem ratunkowym w razie niespodziewanej awarii może być kontakt do sprawdzonej pomocy drogowej, która w obecnych czasach jest warsztatem samochodowym „na kółkach”. Jeśli nasze auto odmówi posłuszeństwa należy mieć w aucie kamizelkę odblaskową oraz trójkąt. Koło zapasowe, linka holownicza czy podnośnik to oczywiste rzeczy, ale warto o nich przypomnieć, jeśli chcemy by nas nic nie zaskoczyło. Dobrze żeby w aucie była odpowiednio wyposażona apteczka- kompresy gazowe, plastry, rękawiczki czy koc z foli termoizolacyjnej.

Jeśli mamy foteliki samochodowe dla dzieci sprawdźmy czy foteliki są dobre dla naszych pociech. Jeśli nasze dzieci wyrosły należy to zweryfikować i zapewnić bezpieczną podróż dla naszych pociech.

Jeśli wyżej wymienione punkty są gotowe nie zostaje nam nic innego jak ruszyć w drogę i świetnie się bawić. Pamiętajmy o jeździe bez brawury, zdejmijmy nogę z gazu, aby wyjazd był bezpieczny oraz byśmy wrócili zadowoleni do domu.

Szerokiej drogi!!!

Facebook
Twitter
Email